KEMET T491C475M035ZT
T491C475M035ZT picture photo
Mfg. Part Number
T491C475M035ZT
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 35V 20% 2413
Datasheet Download
T491C475M035ZT.pdf
Availability of T491C475M035ZT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T491C475M035ZT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491C475M035ZT
Internal Part NumberEIS-T491C475M035ZT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT491
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2413 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491C475M035ZT
Related LinksT491C47, T491C475M035ZT Datasheet, KEMET Distributor
T491C475M035ZT Details Description
Related parts for T491C475M035ZT
CONN HEADER .100 DUAL STR 10POS datasheet.pdf
CONN RCPT POSTED 50POS PANEL MT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 4KX9 10NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 36"L X 36"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
RACHET SPRING FOR HT 69008-1170 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 4A 5DFN datasheet.pdf