KEMET T491D107K006AT
T491D107K006AT picture photo
Mfg. Part Number
T491D107K006AT
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 2917
Datasheet Download
T491D107K006AT.pdf
Availability of T491D107K006AT
QUANTITY
T491D107K006AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491D107K006AT
Internal Part NumberEIS-T491D107K006AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT491
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)800 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491D107K006AT
Related LinksT491D10, T491D107K006AT Datasheet, KEMET Distributor
T491D107K006AT Details Description
Related parts for T491D107K006AT
RES SMD 243 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC DUPLEX 10' datasheet.pdf
CONN SOCKET 26-22 AWG 30GOLD datasheet.pdf
IC BUFFER/MULTIPLIER ZD 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS SKT datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 100MA 125V datasheet.pdf
CAP CER 120PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf