KEMET T491D225K050AS
T491D225K050AS picture photo
Mfg. Part Number
T491D225K050AS
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 50V 10% 2917
Datasheet Download
T491D225K050AS.pdf
Availability of T491D225K050AS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T491D225K050AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T491D225K050AS
Internal Part NumberEIS-T491D225K050AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491D225K050AS
Related LinksT491D22, T491D225K050AS Datasheet, KEMET Distributor
T491D225K050AS Details Description
Related parts for T491D225K050AS
IC 4.55V SUPPLY MONITOR SOT23-5 datasheet.pdf
RES 250 OHM 12W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 35V 20% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 99POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 30VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES 732K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 1A 277/480VAC datasheet.pdf