KEMET T491D227K010AT
T491D227K010AT picture photo
Mfg. Part Number
T491D227K010AT
Brief Description
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917
Datasheet Download
T491D227K010AT.pdf
Availability of T491D227K010AT
QUANTITY
T491D227K010AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491D227K010AT
Internal Part NumberEIS-T491D227K010AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491D227K010AT
Related LinksT491D22, T491D227K010AT Datasheet, KEMET Distributor
T491D227K010AT Details Description
Related parts for T491D227K010AT
IC REG LDO NEG ADJ 1.5A TO220-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 22V 0805 datasheet.pdf
IC AMP LO-NOISE 1.5-2.4GHZ 8-QFN datasheet.pdf
FUSE PTC RESET 2.6A 24V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
IC FLASH 8GBIT VFBGA datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 28POS datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0024UF RADIAL datasheet.pdf