KEMET T491D336M020AT
T491D336M020AT picture photo
Mfg. Part Number
T491D336M020AT
Brief Description
CAP TANT 33UF 20V 20% 2917
Datasheet Download
T491D336M020AT.pdf
Availability of T491D336M020AT
QUANTITY
T491D336M020AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491D336M020AT
Internal Part NumberEIS-T491D336M020AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)800 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491D336M020AT
Related LinksT491D33, T491D336M020AT Datasheet, KEMET Distributor
T491D336M020AT Details Description
Related parts for T491D336M020AT
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SO datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 350MA 450 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 16-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
IC TXRX RS232 INTELLIGNT 28TSSOP datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.2W PC PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.05 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/40W CARBON LOG datasheet.pdf