KEMET T491D685K035AS
T491D685K035AS picture photo
Mfg. Part Number
T491D685K035AS
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 35V 10% 2917
Datasheet Download
T491D685K035AS.pdf
Availability of T491D685K035AS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T491D685K035AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T491D685K035AS
Internal Part NumberEIS-T491D685K035AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.3 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491D685K035AS
Related LinksT491D68, T491D685K035AS Datasheet, KEMET Distributor
T491D685K035AS Details Description
Related parts for T491D685K035AS
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 112PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 22 OHM 14DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
WSW-M50 SERRATED WSH SS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf
HEAT SHRINK RED .06" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
LITEPIPE FLEX AMBER TRANSP 8" datasheet.pdf