KEMET T491D686M016AT
T491D686M016AT picture photo
Mfg. Part Number
T491D686M016AT
Brief Description
CAP TANT 68UF 16V 20% 2917
Datasheet Download
T491D686M016AT.pdf
Availability of T491D686M016AT
QUANTITY
T491D686M016AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491D686M016AT
Internal Part NumberEIS-T491D686M016AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491D686M016AT
Related LinksT491D68, T491D686M016AT Datasheet, KEMET Distributor
T491D686M016AT Details Description
Related parts for T491D686M016AT
REG ISR 6A 3.3/5VIN ADJ SMD12SIP datasheet.pdf
IC Z8 MCU OTP 16K 44PQFP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5A 25 MOHM TH datasheet.pdf
SIDACTOR 2CHP 180V 400A TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
IC EEPROM 1MBIT 16MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CABLE FFC .5MM TYPE 2 12P 152MM datasheet.pdf
OSC MEMS 80.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf