KEMET T491X686M025AS
T491X686M025AS picture photo
Mfg. Part Number
T491X686M025AS
Brief Description
CAP TANT 68UF 25V 20% 2917
Datasheet Download
T491X686M025AS.pdf
Availability of T491X686M025AS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T491X686M025AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T491X686M025AS
Internal Part NumberEIS-T491X686M025AS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491X686M025AS
Related LinksT491X68, T491X686M025AS Datasheet, KEMET Distributor
T491X686M025AS Details Description
Related parts for T491X686M025AS
FLK-D37SUB/S datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
LED RED/YLW CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 2POS datasheet.pdf
CONN RING VINYL INSUL 5/16 100PC datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS R/A 68POS SMD datasheet.pdf
LED CBI 3MM 1X5 GREEN GREEN DIFF datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf