KEMET T494A106M010AH
T494A106M010AH picture photo
Mfg. Part Number
T494A106M010AH
Brief Description
CAP TANT 10UF 10V 20% 1206
Datasheet Download
T494A106M010AH.pdf
Availability of T494A106M010AH
QUANTITY
T494A106M010AH Order Process
Ship out your order
Specifications of T494A106M010AH
Internal Part NumberEIS-T494A106M010AH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT494
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T494A106M010AH
Related LinksT494A10, T494A106M010AH Datasheet, KEMET Distributor
T494A106M010AH Details Description
Related parts for T494A106M010AH
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
MOSFET RF N-CHAN 28V 30W NI-880S datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 8SO datasheet.pdf
C/A,2.0MM,RISER,XG,AQUA,LC-SC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V TO252 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A 8VSSOP datasheet.pdf
1MM DDR3 DIMM VTTH O/LUB datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 49POS HL LOW P datasheet.pdf