KEMET T494B475M010AT
T494B475M010AT picture photo
Mfg. Part Number
T494B475M010AT
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 1411
Datasheet Download
T494B475M010AT.pdf
Availability of T494B475M010AT
QUANTITY
T494B475M010AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T494B475M010AT
Internal Part NumberEIS-T494B475M010AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
Standard Package1
SeriesT494
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T494B475M010AT
Related LinksT494B47, T494B475M010AT Datasheet, KEMET Distributor
T494B475M010AT Details Description
Related parts for T494B475M010AT
RES SMD 820 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
RES 62.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PMI BASE 1INCAND T-3 1/4 BAY QC datasheet.pdf
RES SMD 30KOHM 0.1% 0.16W J LEAD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
750 TB PCB CONNECTOR datasheet.pdf
CONN HEADR 2.54MM 16POS GOLD SMD datasheet.pdf