KEMET T494B475M016AT
T494B475M016AT picture photo
Mfg. Part Number
T494B475M016AT
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 1411
Datasheet Download
T494B475M016AT.pdf
Availability of T494B475M016AT
QUANTITY
T494B475M016AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T494B475M016AT
Internal Part NumberEIS-T494B475M016AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
Standard Package1
SeriesT494
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T494B475M016AT
Related LinksT494B47, T494B475M016AT Datasheet, KEMET Distributor
T494B475M016AT Details Description
Related parts for T494B475M016AT
IC BUS TRANSCVR 36BIT 100LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 38POS DL 30GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DATA SELECT/MUX 4-1 16-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO213AB datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 3.3VOUT SMD datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf