KEMET T494B476K006AT
T494B476K006AT picture photo
Mfg. Part Number
T494B476K006AT
Brief Description
CAP TANT 47UF 6.3V 10% 1411
Datasheet Download
T494B476K006AT.pdf
Availability of T494B476K006AT
QUANTITY
T494B476K006AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T494B476K006AT
Internal Part NumberEIS-T494B476K006AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesT494
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T494B476K006AT
Related LinksT494B47, T494B476K006AT Datasheet, KEMET Distributor
T494B476K006AT Details Description
Related parts for T494B476K006AT
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT 40MSPS 48-LQFP datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER LOW POWER 6XSON datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 400VDC 6SMD GW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.070" datasheet.pdf
RES 4.32M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 149.82 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf