Bourns Inc. TISP2290-S
TISP2290-S picture photo
Mfg. Part Number
TISP2290-S
Brief Description
PROTECTOR DUAL BIDIRECTIONAL
Datasheet Download
TISP2290-S.pdf
Availability of TISP2290-S
QUANTITY
TISP2290-S Order Process
Ship out your order
Specifications of TISP2290-S
Internal Part NumberEIS-TISP2290-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover290V
Voltage - Off State200V
Voltage - On State3V
Current - Peak Pulse (8/20µs)150A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)50A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements3
Capacitance200pF
Package / CaseTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TISP2290-S
Related LinksTISP2, TISP2290-S Datasheet, Bourns Inc. Distributor
TISP2290-S Details Description
Related parts for TISP2290-S
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 5V datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 6-SMD datasheet.pdf
TERM RING NYL 16-14AWG 5/16 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP20H/AE20M/HDP20H datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 7PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 90POS SMD datasheet.pdf