KEMET T494C106K016AT
T494C106K016AT picture photo
Mfg. Part Number
T494C106K016AT
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 16V 10% 2413
Datasheet Download
T494C106K016AT.pdf
Availability of T494C106K016AT
QUANTITY
T494C106K016AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T494C106K016AT
Internal Part NumberEIS-T494C106K016AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT494
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)600 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2413 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T494C106K016AT
Related LinksT494C10, T494C106K016AT Datasheet, KEMET Distributor
T494C106K016AT Details Description
Related parts for T494C106K016AT
THERMISTOR NTC 10K OHM 1% 0402 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2A 250VAC RAD datasheet.pdf
TERM RING NYL 16-14AWG #6 datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR20H/AE20M/HPK20H datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 48V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
IC PS BIAS/WHITE LED TFT 24-TQFN datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.0 OHM JUMPER 1W 2512 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 23POS GOLD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.1V DUAL 24V datasheet.pdf