KEMET T494C106K020AT
T494C106K020AT picture photo
Mfg. Part Number
T494C106K020AT
Brief Description
CAP TANT 10UF 20V 10% 2413
Datasheet Download
T494C106K020AT.pdf
Availability of T494C106K020AT
QUANTITY
T494C106K020AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T494C106K020AT
Internal Part NumberEIS-T494C106K020AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2413 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T494C106K020AT
Related LinksT494C10, T494C106K020AT Datasheet, KEMET Distributor
T494C106K020AT Details Description
Related parts for T494C106K020AT
IC SUPERVISOR MICROPWR V TO-92 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A 5SOT datasheet.pdf
FAN AXL 119.5X26.2MM 115/230VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES SMD 1.98KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 62MA 44 OHM TH datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.062UF RADIAL datasheet.pdf