KEMET T494C337K004AS
T494C337K004AS picture photo
Mfg. Part Number
T494C337K004AS
Brief Description
CAP TANT 330UF 4V 10% 2413
Datasheet Download
T494C337K004AS.pdf
Availability of T494C337K004AS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T494C337K004AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T494C337K004AS
Internal Part NumberEIS-T494C337K004AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)90 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2413 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T494C337K004AS
Related LinksT494C33, T494C337K004AS Datasheet, KEMET Distributor
T494C337K004AS Details Description
Related parts for T494C337K004AS
TERM BLOCK PLUG 14POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 69A TO-268 datasheet.pdf
IC QUAD LINE RECEIVER 14-SOIC datasheet.pdf
CONN FFC VERT 16POS 2.54MM PCB datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL BKLT RED/RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
SYRINGE MANUAL 20CC 325PC datasheet.pdf
MICRO 100C S 120" RBW JACKS datasheet.pdf