KEMET T494D476M006AT
T494D476M006AT picture photo
Mfg. Part Number
T494D476M006AT
Brief Description
CAP TANT 47UF 6.3V 20% 2917
Datasheet Download
T494D476M006AT.pdf
Availability of T494D476M006AT
QUANTITY
T494D476M006AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T494D476M006AT
Internal Part NumberEIS-T494D476M006AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT494
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)220 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T494D476M006AT
Related LinksT494D47, T494D476M006AT Datasheet, KEMET Distributor
T494D476M006AT Details Description
Related parts for T494D476M006AT
IC OPAMP GP 350KHZ 8SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS .100 SGL R/A PCB datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 160MA 3.12 OHM datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
SEALED PT BULE DOUBLE-A datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf