KEMET T495A105K020ATE3K0
T495A105K020ATE3K0 picture photo
Mfg. Part Number
T495A105K020ATE3K0
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 20V 10% 1206
Datasheet Download
T495A105K020ATE3K0.pdf
Availability of T495A105K020ATE3K0
QUANTITY
T495A105K020ATE3K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495A105K020ATE3K0
Internal Part NumberEIS-T495A105K020ATE3K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT495
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495A105K020ATE3K0
Related LinksT495A105K, T495A105K020ATE3K0 Datasheet, KEMET Distributor
T495A105K020ATE3K0 Details Description
Related parts for T495A105K020ATE3K0
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 26V 70W TO-270-2 datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 30V 4.4A 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A SYNC MCM-24L datasheet.pdf
RES 1.52K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT TRIM KIT 48" X 66" datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf
AB 3106A PLUG KIT 16 CAD OD datasheet.pdf