KEMET T495A106K010ATE1K8
T495A106K010ATE1K8 picture photo
Mfg. Part Number
T495A106K010ATE1K8
Brief Description
CAP TANT 10UF 10V 10% 1206
Datasheet Download
T495A106K010ATE1K8.pdf
Availability of T495A106K010ATE1K8
QUANTITY
T495A106K010ATE1K8 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495A106K010ATE1K8
Internal Part NumberEIS-T495A106K010ATE1K8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495A106K010ATE1K8
Related LinksT495A106K, T495A106K010ATE1K8 Datasheet, KEMET Distributor
T495A106K010ATE1K8 Details Description
Related parts for T495A106K010ATE1K8
LED BLUE DIFFUSED 1206 SMD datasheet.pdf
SWITCH LIMIT 5A ROLL PLNGR 125V datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 ALUMINUM 18MM datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 780NH 15A 2.6 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES SMD 2.74 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf