KEMET T495A474K035ZTE4K0
T495A474K035ZTE4K0 picture photo
Mfg. Part Number
T495A474K035ZTE4K0
Brief Description
CAP TANT 0.47UF 35V 10% 1206
Datasheet Download
T495A474K035ZTE4K0.pdf
Availability of T495A474K035ZTE4K0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T495A474K035ZTE4K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495A474K035ZTE4K0
Internal Part NumberEIS-T495A474K035ZTE4K0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT495
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)4 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495A474K035ZTE4K0
Related LinksT495A474K, T495A474K035ZTE4K0 Datasheet, KEMET Distributor
T495A474K035ZTE4K0 Details Description
Related parts for T495A474K035ZTE4K0
RES SMD 11.8K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 94VWM 152VC DO214AB datasheet.pdf
IC 8051 MCU 2K FLASH 10DFN datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 393MA 1.2 OHM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf