KEMET T495B106K010ATE600
T495B106K010ATE600 picture photo
Mfg. Part Number
T495B106K010ATE600
Brief Description
CAP TANT 10UF 10V 10% 1411
Datasheet Download
T495B106K010ATE600.pdf
Availability of T495B106K010ATE600
QUANTITY
T495B106K010ATE600 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495B106K010ATE600
Internal Part NumberEIS-T495B106K010ATE600
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)600 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495B106K010ATE600
Related LinksT495B106K, T495B106K010ATE600 Datasheet, KEMET Distributor
T495B106K010ATE600 Details Description
Related parts for T495B106K010ATE600
SENSOR TEMPERATURE SMBUS MICRO8 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.9V 0.25A SOT23-5 datasheet.pdf
KIT APPL COUNTER - INCH MECH datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.820" 3MM 2LD datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf