KEMET T495C226K010ZTE245
T495C226K010ZTE245 picture photo
Mfg. Part Number
T495C226K010ZTE245
Brief Description
CAP TANT 22UF 10V 10% 2312
Datasheet Download
T495C226K010ZTE245.pdf
Availability of T495C226K010ZTE245
QUANTITY
T495C226K010ZTE245 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495C226K010ZTE245
Internal Part NumberEIS-T495C226K010ZTE245
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)245 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495C226K010ZTE245
Related LinksT495C226K, T495C226K010ZTE245 Datasheet, KEMET Distributor
T495C226K010ZTE245 Details Description
Related parts for T495C226K010ZTE245
UDOC 256MB EXT. TEMP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 25POS .156 GRN datasheet.pdf
RES .02 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 152K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.15 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SURFACE BELT 6X132" A MED datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 22-24 AWG 0.078" (1.98mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf