KEMET T495C476K016ATE350
T495C476K016ATE350 picture photo
Mfg. Part Number
T495C476K016ATE350
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 16V 10% 2312
Datasheet Download
T495C476K016ATE350.pdf
Availability of T495C476K016ATE350
QUANTITY
T495C476K016ATE350 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495C476K016ATE350
Internal Part NumberEIS-T495C476K016ATE350
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT495
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495C476K016ATE350
Related LinksT495C476K, T495C476K016ATE350 Datasheet, KEMET Distributor
T495C476K016ATE350 Details Description
Related parts for T495C476K016ATE350
ADHESIVE J CLIPS datasheet.pdf
IC GATE XOR/NOR QUINT 28-PLCC datasheet.pdf
IC PRE-FET DVR 6CH S/P 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE 2COND 12AWG GRAY 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP CER 15PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 3SKT CRIMP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS CABLE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.075UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CTV 19C 19#12 SKT PLUG datasheet.pdf
100000UF 60V 76X143 85C ST datasheet.pdf