KEMET T495D227K010ZTE100
T495D227K010ZTE100 picture photo
Mfg. Part Number
T495D227K010ZTE100
Brief Description
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917
Datasheet Download
T495D227K010ZTE100.pdf
Availability of T495D227K010ZTE100
QUANTITY
T495D227K010ZTE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495D227K010ZTE100
Internal Part NumberEIS-T495D227K010ZTE100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495D227K010ZTE100
Related LinksT495D227K, T495D227K010ZTE100 Datasheet, KEMET Distributor
T495D227K010ZTE100 Details Description
Related parts for T495D227K010ZTE100
CABLE ASSY PWR-PWR 8 WIRE 120" datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 250 OHM 1/4W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 4P INLINE SKT SLD CUP datasheet.pdf
MICRO 31C P 30" WHT JACKS datasheet.pdf
350 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 18VC datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V 0.6A SYNC datasheet.pdf