KEMET T495D227K2R5ATE045
T495D227K2R5ATE045 picture photo
Mfg. Part Number
T495D227K2R5ATE045
Brief Description
CAP TANT 220UF 2.5V 10% 2917
Datasheet Download
T495D227K2R5ATE045.pdf
Availability of T495D227K2R5ATE045
QUANTITY
T495D227K2R5ATE045 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495D227K2R5ATE045
Internal Part NumberEIS-T495D227K2R5ATE045
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)45 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495D227K2R5ATE045
Related LinksT495D227K, T495D227K2R5ATE045 Datasheet, KEMET Distributor
T495D227K2R5ATE045 Details Description
Related parts for T495D227K2R5ATE045
TRANS PREBIAS DUAL PNP SMINI5 datasheet.pdf
FILTER LINE 9.2MH 0.8A TYPE 17N datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
STRIP MARKER 21 STD datasheet.pdf
15P FEMALE CRIMP THRU HOLE datasheet.pdf
CONN BNC PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
FAN 120X38MM LCKD RTR 12VDC datasheet.pdf