KEMET T495D476M016ATE080
T495D476M016ATE080 picture photo
Mfg. Part Number
T495D476M016ATE080
Brief Description
CAP TANT 47UF 16V 20% 2917
Datasheet Download
T495D476M016ATE080.pdf
Availability of T495D476M016ATE080
QUANTITY
T495D476M016ATE080 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495D476M016ATE080
Internal Part NumberEIS-T495D476M016ATE080
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesT495
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)80 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495D476M016ATE080
Related LinksT495D476M, T495D476M016ATE080 Datasheet, KEMET Distributor
T495D476M016ATE080 Details Description
Related parts for T495D476M016ATE080
6-PLUG W/PIN INSERT(RUBBER BOOT) datasheet.pdf
IDC CABLE - MSR60K/MC60F/MCG60K datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1.5A 256 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X8L 0805 datasheet.pdf
CAP CER 8.5PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
LED REFLECT INTERNAL 12V 5MM RED datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 3.81MM datasheet.pdf