KEMET T495D685K035ATE400
T495D685K035ATE400 picture photo
Mfg. Part Number
T495D685K035ATE400
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 35V 10% 2917
Datasheet Download
T495D685K035ATE400.pdf
Availability of T495D685K035ATE400
QUANTITY
T495D685K035ATE400 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495D685K035ATE400
Internal Part NumberEIS-T495D685K035ATE400
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesT495
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)400 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495D685K035ATE400
Related LinksT495D685K, T495D685K035ATE400 Datasheet, KEMET Distributor
T495D685K035ATE400 Details Description
Related parts for T495D685K035ATE400
IDC CABLE-AKR14G/ AE14G / AKR14G datasheet.pdf
CONN RCEPT RTANG 2MM 24POS 30AU datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.5MHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS STR .100" GOLD datasheet.pdf