KEMET T495X106K035AHE200
T495X106K035AHE200 picture photo
Mfg. Part Number
T495X106K035AHE200
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 35V 10% 2917
Datasheet Download
T495X106K035AHE200.pdf
Availability of T495X106K035AHE200
QUANTITY
T495X106K035AHE200 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495X106K035AHE200
Internal Part NumberEIS-T495X106K035AHE200
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT495
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495X106K035AHE200
Related LinksT495X106K, T495X106K035AHE200 Datasheet, KEMET Distributor
T495X106K035AHE200 Details Description
Related parts for T495X106K035AHE200
IC DRVR/RCVR RS232 5V 16-SOIC datasheet.pdf
SENSOR PHOTOLOGIC SIDE LOOKING datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 10K OHM 20SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 15A 125V datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
32-INPUT MODULE FOR SHARP PLC datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 3W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 200MA 2.2 OHM datasheet.pdf