KEMET T495X157K006ZTE100
T495X157K006ZTE100 picture photo
Mfg. Part Number
T495X157K006ZTE100
Brief Description
CAP TANT 150UF 6.3V 10% 2917
Datasheet Download
T495X157K006ZTE100.pdf
Availability of T495X157K006ZTE100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T495X157K006ZTE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495X157K006ZTE100
Internal Part NumberEIS-T495X157K006ZTE100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495X157K006ZTE100
Related LinksT495X157K, T495X157K006ZTE100 Datasheet, KEMET Distributor
T495X157K006ZTE100 Details Description
Related parts for T495X157K006ZTE100
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 13.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 1.00 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 19POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SKT datasheet.pdf