KEMET T495X337K010ATE060
T495X337K010ATE060 picture photo
Mfg. Part Number
T495X337K010ATE060
Brief Description
CAP TANT 330UF 10V 10% 2917
Datasheet Download
T495X337K010ATE060.pdf
Availability of T495X337K010ATE060
QUANTITY
T495X337K010ATE060 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495X337K010ATE060
Internal Part NumberEIS-T495X337K010ATE060
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)60 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495X337K010ATE060
Related LinksT495X337K, T495X337K010ATE060 Datasheet, KEMET Distributor
T495X337K010ATE060 Details Description
Related parts for T495X337K010ATE060
LED ORANGE DIFFUSED 0805 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SOD123W datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN POWERJACK SOLDER W/HDWR datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG WHT SHLD 100' datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 3.81MM ORG R/A datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V DPAK datasheet.pdf