KEMET T496B106M006AS
T496B106M006AS picture photo
Mfg. Part Number
T496B106M006AS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 6.3V 20% 1411
Datasheet Download
T496B106M006AS.pdf
Availability of T496B106M006AS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T496B106M006AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T496B106M006AS
Internal Part NumberEIS-T496B106M006AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT496
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesCOTS, Fail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T496B106M006AS
Related LinksT496B10, T496B106M006AS Datasheet, KEMET Distributor
T496B106M006AS Details Description
Related parts for T496B106M006AS
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 14POS INLINE SCKT datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE DIFF 5" H2O datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.0051UF RADIAL datasheet.pdf