KEMET T496B475M016AS
T496B475M016AS picture photo
Mfg. Part Number
T496B475M016AS
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 1411
Datasheet Download
T496B475M016AS.pdf
Availability of T496B475M016AS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T496B475M016AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T496B475M016AS
Internal Part NumberEIS-T496B475M016AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT496
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesCOTS, Fail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T496B475M016AS
Related LinksT496B47, T496B475M016AS Datasheet, KEMET Distributor
T496B475M016AS Details Description
Related parts for T496B475M016AS
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
IC 3-8 LINE DECODR/DEMUX 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 2.7V SOT89-5 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 4X1 14DIP datasheet.pdf
SWITCH LIMIT PLUNGER SPDT 15A datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf