KEMET T496C106K020AT
T496C106K020AT picture photo
Mfg. Part Number
T496C106K020AT
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 20V 10% 2312
Datasheet Download
T496C106K020AT.pdf
Availability of T496C106K020AT
QUANTITY
T496C106K020AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T496C106K020AT
Internal Part NumberEIS-T496C106K020AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT496
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesFail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T496C106K020AT
Related LinksT496C10, T496C106K020AT Datasheet, KEMET Distributor
T496C106K020AT Details Description
Related parts for T496C106K020AT
RES SMD 18.7 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 172 I/O 256FBGA datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 150MA 3 OHM TH datasheet.pdf
MICRO 25C P 3" WHT datasheet.pdf
RJ45 CAT5E RECESSED NO LED datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf