KEMET T496X107K016ATE700
T496X107K016ATE700 picture photo
Mfg. Part Number
T496X107K016ATE700
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917
Datasheet Download
T496X107K016ATE700.pdf
Availability of T496X107K016ATE700
QUANTITY
T496X107K016ATE700 Order Process
Ship out your order
Specifications of T496X107K016ATE700
Internal Part NumberEIS-T496X107K016ATE700
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT496
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
FeaturesFail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T496X107K016ATE700
Related LinksT496X107K, T496X107K016ATE700 Datasheet, KEMET Distributor
T496X107K016ATE700 Details Description
Related parts for T496X107K016ATE700
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPST-NO 6A QC TERM datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 4V 20% 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 1.5A TO-92AP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FILTER RFI POWER LINE .250 20A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
26500 41C 41#20 S BY RECP LC datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf