KEMET T498A105K035ATE10K
T498A105K035ATE10K picture photo
Mfg. Part Number
T498A105K035ATE10K
Brief Description
CAP TANT 1UF 35V 10% 1206
Datasheet Download
T498A105K035ATE10K.pdf
Availability of T498A105K035ATE10K
QUANTITY
T498A105K035ATE10K Order Process
Ship out your order
Specifications of T498A105K035ATE10K
Internal Part NumberEIS-T498A105K035ATE10K
PCN Design/SpecificationTA Series T498,T499 20/Aug/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT498
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)10 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.063" (1.60mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T498A105K035ATE10K
Related LinksT498A105K, T498A105K035ATE10K Datasheet, KEMET Distributor
T498A105K035ATE10K Details Description
Related parts for T498A105K035ATE10K
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CYCLE STOP datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC FPGA 193 I/O 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADAPTER 7.5V 15W datasheet.pdf
UNIV 100-240VAC-24VDC CONT NEMA datasheet.pdf
DIODE ZENER 140V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 43POS THRUHL datasheet.pdf