KEMET T498D106K035ZTE700
T498D106K035ZTE700 picture photo
Mfg. Part Number
T498D106K035ZTE700
Brief Description
CAP TANT 10UF 35V 10% 2917
Datasheet Download
T498D106K035ZTE700.pdf
Availability of T498D106K035ZTE700
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T498D106K035ZTE700 Order Process
Ship out your order
Specifications of T498D106K035ZTE700
Internal Part NumberEIS-T498D106K035ZTE700
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationTA Series T498,T499 20/Aug/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT498
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T498D106K035ZTE700
Related LinksT498D106K, T498D106K035ZTE700 Datasheet, KEMET Distributor
T498D106K035ZTE700 Details Description
Related parts for T498D106K035ZTE700
CONN PLUG 12POS R/A W/SCKT datasheet.pdf
BEZEL OPEN PLAS YELLOW 2/PACK datasheet.pdf
CAP FILM 1100PF 3% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 50' NM BNCM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 273MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN SMC JACK R/A 50OHM PCB datasheet.pdf