KEMET T498X336K035ATE500
T498X336K035ATE500 picture photo
Mfg. Part Number
T498X336K035ATE500
Brief Description
CAP TANT 33UF 35V 10% 2917
Datasheet Download
T498X336K035ATE500.pdf
Availability of T498X336K035ATE500
QUANTITY
T498X336K035ATE500 Order Process
Ship out your order
Specifications of T498X336K035ATE500
Internal Part NumberEIS-T498X336K035ATE500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
PCN Design/SpecificationTA Series T498,T499 20/Aug/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT498
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T498X336K035ATE500
Related LinksT498X336K, T498X336K035ATE500 Datasheet, KEMET Distributor
T498X336K035ATE500 Details Description
Related parts for T498X336K035ATE500
BATTERY PK 6.0V AA SIZE ALKALINE datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 400MW ALF2 datasheet.pdf
RES 13M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 680K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 4" 1MM 13POS datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 2.0MM datasheet.pdf