KEMET T499A335K006ATE8K0
T499A335K006ATE8K0 picture photo
Mfg. Part Number
T499A335K006ATE8K0
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 6.3V 10% 1206
Datasheet Download
T499A335K006ATE8K0.pdf
Availability of T499A335K006ATE8K0
QUANTITY
T499A335K006ATE8K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T499A335K006ATE8K0
Internal Part NumberEIS-T499A335K006ATE8K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
PCN Design/SpecificationTA Series T498,T499 20/Aug/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT499
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T499A335K006ATE8K0
Related LinksT499A335K, T499A335K006ATE8K0 Datasheet, KEMET Distributor
T499A335K006ATE8K0 Details Description
Related parts for T499A335K006ATE8K0
RES SMD 887K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CBL 1COND 26AWG 600V WHITE SHLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 90DEG 5MM datasheet.pdf