KEMET T499B106K010ATE3K5
T499B106K010ATE3K5 picture photo
Mfg. Part Number
T499B106K010ATE3K5
Brief Description
CAP TANT 10UF 10V 10% 1411
Datasheet Download
T499B106K010ATE3K5.pdf
Availability of T499B106K010ATE3K5
QUANTITY
T499B106K010ATE3K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of T499B106K010ATE3K5
Internal Part NumberEIS-T499B106K010ATE3K5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
PCN Design/SpecificationTA Series T498,T499 20/Aug/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT499
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T499B106K010ATE3K5
Related LinksT499B106K, T499B106K010ATE3K5 Datasheet, KEMET Distributor
T499B106K010ATE3K5 Details Description
Related parts for T499B106K010ATE3K5
IC MPU/RESET CIRC 2.70V SC70-4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC FIFO ASYNCH 1KX9 35NS 28SOIC datasheet.pdf
RES 16.5 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
2D CR NPN WIDE VIEW SHORT datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 109K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
10000UF 250V 76X146MM 85C 10000H datasheet.pdf