KEMET T499C226K016ATE1K6
T499C226K016ATE1K6 picture photo
Mfg. Part Number
T499C226K016ATE1K6
Brief Description
CAP TANT 22UF 16V 10% 2312
Datasheet Download
T499C226K016ATE1K6.pdf
Availability of T499C226K016ATE1K6
QUANTITY
T499C226K016ATE1K6 Order Process
Ship out your order
Specifications of T499C226K016ATE1K6
Internal Part NumberEIS-T499C226K016ATE1K6
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT499
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.6 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T499C226K016ATE1K6
Related LinksT499C226K, T499C226K016ATE1K6 Datasheet, KEMET Distributor
T499C226K016ATE1K6 Details Description
Related parts for T499C226K016ATE1K6
FIXED IND 10UH 550MA 500 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf