KEMET T499D336K016ATE800
T499D336K016ATE800 picture photo
Mfg. Part Number
T499D336K016ATE800
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 33UF 16V 10% 2917
Datasheet Download
T499D336K016ATE800.pdf
Availability of T499D336K016ATE800
QUANTITY
T499D336K016ATE800 Order Process
Ship out your order
Specifications of T499D336K016ATE800
Internal Part NumberEIS-T499D336K016ATE800
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
PCN Design/SpecificationTA Series T498,T499 20/Aug/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT499
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)800 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T499D336K016ATE800
Related LinksT499D336K, T499D336K016ATE800 Datasheet, KEMET Distributor
T499D336K016ATE800 Details Description
Related parts for T499D336K016ATE800
IDC CABLE - MCF40K/MC40M/MCF40K datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 1.7A SOT23-3 datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 800V 8A TO220AB datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 65MSPS 68-QFN datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 48TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
IGBT 600V 90A 300W TO3P datasheet.pdf