HellermannTyton T50R9C2UL
T50R9C2UL picture photo
Mfg. Part Number
T50R9C2UL
Manufacturer
Product Category
Cable Ties and Cable Lacing
Brief Description
UL RATED CABLE TIE 50LB 7.9"
Datasheet Download
T50R9C2UL.pdf
Availability of T50R9C2UL
QUANTITY
T50R9C2UL Order Process
Ship out your order
Specifications of T50R9C2UL
Internal Part NumberEIS-T50R9C2UL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Cables, Wires - Management
FamilyCable Ties and Cable Lacing
Series-
Packaging100 per Pkg
Wire/Cable Tie TypeStandard, Locking
Bundle Diameter1.97" (50.00mm)
Length0.663' (202.00mm, 7.95")
Width0.181" (4.60mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Tensile Strength50 lbs (22.7 kg)
FeaturesPlenum Rated, UL Rated
MaterialPolyamide (PA), Nylon
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T50R9C2UL
Related LinksT50R, T50R9C2UL Datasheet, HellermannTyton Distributor
T50R9C2UL Details Description
Related parts for T50R9C2UL
RES SMD 121K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf