KEMET T520B227M2R5ATE030
T520B227M2R5ATE030 picture photo
Mfg. Part Number
T520B227M2R5ATE030
Brief Description
CAP TANT POLY 220UF 2.5V 1411
Datasheet Download
T520B227M2R5ATE030.pdf
Availability of T520B227M2R5ATE030
QUANTITY
T520B227M2R5ATE030 Order Process
Ship out your order
Specifications of T520B227M2R5ATE030
Internal Part NumberEIS-T520B227M2R5ATE030
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T520B227M2R5ATE030
Related LinksT520B227M, T520B227M2R5ATE030 Datasheet, KEMET Distributor
T520B227M2R5ATE030 Details Description
Related parts for T520B227M2R5ATE030
SENSOR CURRENT HALL 300A AC/DC datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 12.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 75A ADD-A-PAK datasheet.pdf
WELD SHIELD COVER datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE datasheet.pdf
CONN D-SUB 15POS R/A datasheet.pdf