KEMET T520B336M006ASE070
T520B336M006ASE070 picture photo
Mfg. Part Number
T520B336M006ASE070
Brief Description
CAP TANT POLY 33UF 6.3V 1411
Datasheet Download
T520B336M006ASE070.pdf
Availability of T520B336M006ASE070
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T520B336M006ASE070 Order Process
Ship out your order
Specifications of T520B336M006ASE070
Internal Part NumberEIS-T520B336M006ASE070
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package2,000
SeriesKO-CAP T520
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)70 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T520B336M006ASE070
Related LinksT520B336M, T520B336M006ASE070 Datasheet, KEMET Distributor
T520B336M006ASE070 Details Description
Related parts for T520B336M006ASE070
IDC CABLE - MKS16K/MC16G/MKS16K datasheet.pdf
FILTER RFI PCB MOUNT 6A datasheet.pdf
IC PROXIMITY SWITCH 8DSO datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPST 5A 9V datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES 6.80 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 105 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 42POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf