KEMET T520D227M004ASE065
T520D227M004ASE065 picture photo
Mfg. Part Number
T520D227M004ASE065
Brief Description
CAP TANT POLY 220UF 4V 2917
Datasheet Download
T520D227M004ASE065.pdf
Availability of T520D227M004ASE065
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T520D227M004ASE065 Order Process
Ship out your order
Specifications of T520D227M004ASE065
Internal Part NumberEIS-T520D227M004ASE065
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)65 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T520D227M004ASE065
Related LinksT520D227M, T520D227M004ASE065 Datasheet, KEMET Distributor
T520D227M004ASE065 Details Description
Related parts for T520D227M004ASE065
IC REG LDO 5V 0.1A DPAK datasheet.pdf
CARD EDGE 36POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HIGH TEMP TIE 15.35"L 50LB BLACK datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.1W CST3 datasheet.pdf