KEMET T520D227M006ASE040
T520D227M006ASE040 picture photo
Mfg. Part Number
T520D227M006ASE040
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 220UF 6.3V 2917
Datasheet Download
T520D227M006ASE040.pdf
Availability of T520D227M006ASE040
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T520D227M006ASE040 Order Process
Ship out your order
Specifications of T520D227M006ASE040
Internal Part NumberEIS-T520D227M006ASE040
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKO-CAP Organic Polymer Capacitors
T520 Series Polymer Electrolytic Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesKO-CAP T520
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)40 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T520D227M006ASE040
Related LinksT520D227M, T520D227M006ASE040 Datasheet, KEMET Distributor
T520D227M006ASE040 Details Description
Related parts for T520D227M006ASE040
IC REG LDO 5V 0.5A SOT223 datasheet.pdf
DIODE ARRAY AVALANCHE 90V SOT23 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS PIN datasheet.pdf
GDT 90V 20% 5KA datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
HOLESAW VARIABLE PITCH datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 400MA 570 MOHM datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf