KEMET T528Z477M2R5ATE008
T528Z477M2R5ATE008 picture photo
Mfg. Part Number
T528Z477M2R5ATE008
Brief Description
CAP TANT POLY 470UF 2.5V 2917
Datasheet Download
T528Z477M2R5ATE008.pdf
Availability of T528Z477M2R5ATE008
QUANTITY
T528Z477M2R5ATE008 Order Process
Ship out your order
Specifications of T528Z477M2R5ATE008
Internal Part NumberEIS-T528Z477M2R5ATE008
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOrganic Polymer Tantalum Capacitors
Capacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
Featured ProductKO-CAP Organic Polymer Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesKO-CAP T528
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeZ
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T528Z477M2R5ATE008
Related LinksT528Z477M, T528Z477M2R5ATE008 Datasheet, KEMET Distributor
T528Z477M2R5ATE008 Details Description
Related parts for T528Z477M2R5ATE008
CONN CABLE CLAMP SZ16/16S 7/8-20 datasheet.pdf
RES SMD 8.06KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SIDAC MC 4CH 220/440V 400A MS013 datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC DO214AB datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 100V X7S SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 60W datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf