KEMET T530D477M2R5ATE005
T530D477M2R5ATE005 picture photo
Mfg. Part Number
T530D477M2R5ATE005
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 470UF 2.5V 2917
Datasheet Download
T530D477M2R5ATE005.pdf
Availability of T530D477M2R5ATE005
QUANTITY
T530D477M2R5ATE005 Order Process
Ship out your order
Specifications of T530D477M2R5ATE005
Internal Part NumberEIS-T530D477M2R5ATE005
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKO-CAP Organic Polymer Capacitors
T530 Series Polymer Electrolytic Capacitors
PCN Design/SpecificationTA Polymer SMD Black Epoxy Conversion 24/Oct/2014
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesKO-CAP T530
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T530D477M2R5ATE005
Related LinksT530D477M, T530D477M2R5ATE005 Datasheet, KEMET Distributor
T530D477M2R5ATE005 Details Description
Related parts for T530D477M2R5ATE005
CONN FFC VERT 15POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 6.5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
RES 8K OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf
RJI CORD 4X2AWG 26/7 OVERM CAT5 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 2W datasheet.pdf