EPCOS (TDK) B32564J3335K
B32564J3335K picture photo
Mfg. Part Number
B32564J3335K
Brief Description
CAP FILM 3.3UF 10% 250VDC 2DIP
Datasheet Download
B32564J3335K.pdf
Availability of B32564J3335K
QUANTITY
B32564J3335K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32564J3335K
Internal Part NumberEIS-B32564J3335K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSilverCap™ B32564
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case2-DIP
Size / Dimension1.142" L x 0.311" W (29.00mm x 7.90mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32564J3335K
Related LinksB32564, B32564J3335K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32564J3335K Details Description
Related parts for B32564J3335K
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
ADAPTER SOCKET 40-QFN TO 40-DIP datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24VIN +/-12VOUT datasheet.pdf