KEMET T530X158M003ATE008
T530X158M003ATE008 picture photo
Mfg. Part Number
T530X158M003ATE008
Brief Description
CAP TANT POLY 1500UF 3V 2917
Datasheet Download
T530X158M003ATE008.pdf
Availability of T530X158M003ATE008
QUANTITY
T530X158M003ATE008 Order Process
Ship out your order
Specifications of T530X158M003ATE008
Internal Part NumberEIS-T530X158M003ATE008
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesKO-CAP T530
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated3V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T530X158M003ATE008
Related LinksT530X158M, T530X158M003ATE008 Datasheet, KEMET Distributor
T530X158M003ATE008 Details Description
Related parts for T530X158M003ATE008
JUMPER-H1507TR/A2015R/X 6" datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLADE NON-GENDR TIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 22PIN SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T766 datasheet.pdf
CAP CER 30PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
IC MPU I.MX6SOLOX 800MHZ 400BGA datasheet.pdf